13
Mar

Wordpress Alt Menüleri Göstermek


Son zamanlarda kullanıcılarımızdan biri bize bir WordPress Sayfasının alt sayfalarını nasıl görüntüleyeceğimizi sordu? Genellikle, alt sayfalı sayfaları olan bir sitede çalışırken, üst sayfadaki bu alt sayfaları şablonunuzdaki bir kenar çubuğu küçük aracında veya başka bir yerde göstermek isteyebilirsiniz. Bu yazıda WordPress'de bir üst sayfa için alt sayfaların bir listesini nasıl göstereceğiniz gösterilecektir.

Üst sayfada bir alt sayfa listesi için bir örnek görmek için aşağıdaki OptinMonster Kullanıcı Nasıl Yapılır sayfasından ekran görüntüsüne bakın . Ayrıca WPBeginner Kullanıcı Blueprint sayfasında bu kullanımda görebilirsiniz

Başlamadan önce, Çocuk Sayfalarını tanımayan kullanıcılar için lütfen WordPress'deki Yayınlar ve Sayfalar arasındaki fark hakkındaki kılavuzumuza göz atın. Sayfaların önemli özelliğinden biri hiyerarşik olabilmeleridir. Bu, bir sayfanın üst sayfa haline gelebileceği ve alt sayfaların (alt sayfaların) altına taşınabileceği anlamına gelir. Bu, farklı sayfaları bir üst sayfa altında gruplamanıza izin verir. Örneğin, bir web sitesinde bir Ürün Sayfanız varsa, Özellikler, Fiyatlandırma ve Destek gibi sayfaları alt sayfa olarak ekleyebilirsiniz. Her bir alt sayfa kendi alt sayfalarına da sahip olabilir.

Bir alt sayfa oluşturmak için, WordPress'de normalde yaptığınız gibi bir sayfa oluşturmanız veya düzenlemeniz yeterlidir. Sayfa Öznitelikleri meta kutusunun altındaki açılır menüden bir üst sayfa seçin.

Not: Sayfa Öznitelikleri menüsünü görmüyorsanız, lütfen ekranınızın sağ üst köşesindeki Ekran Seçenekleri düğmesine tıklayın. Sayfa Özniteliklerinin işaretlendiğinden emin olmanız gereken bir menü görüntüler.

WordPress'deki Ana Sayfadaki Alt Sayfalarını Görüntüleme

Temanızın içindeki function.php dosyasını açınız ve en altına aşağıdaki kodu yapıştırınız:

function wpb_list_child_pages() { 

global $post; 

if ( is_page() && $post->post_parent )

	$childpages = wp_list_pages( 'sort_column=menu_order&title_li=&child_of=' . $post->post_parent . '&echo=0' );
else
	$childpages = wp_list_pages( 'sort_column=menu_order&title_li=&child_of=' . $post->ID . '&echo=0' );

if ( $childpages ) {

	$string = '<ul>' . $childpages . '</ul>';
}

return $string;

}

add_shortcode('wpb_childpages', 'wpb_list_child_pages');

 

Yukarıdaki kod, bir sayfanın üst öğesi olup olmadığını veya sayfanın üst öğesinin üst olup olmadığını kontrol eder. Üst sayfa ise, onunla ilişkilendirilmiş alt sayfaları görüntüler. Bir çocuk sayfaysa, üst sayfanın diğer tüm alt sayfalarını görüntüler. Son olarak, eğer bu sadece bir çocuk veya ana sayfası olmayan bir sayfaysa, kod kesinlikle hiçbir şey yapmaz. Kodun son satırında bir shortcode ekledik, böylece sayfanızın şablonlarını değiştirmeden kolayca alt sayfaları görüntüleyebilirsiniz.
Alt sayfaları görüntülemek için, kenar çubuğundaki bir sayfa veya metin widget'ına aşağıdaki kısa kodu ekleyin

Shortcode :

[wpb_childpages]

veya temanın istediğiniz bir alana aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz: 

<?php wpb_list_child_pages(); ?>

takıldınız nokta olursa yoruma veya iletişim bölümünden bana mail atabilirsiniz.


blog author image
Kapital Medya Hizmetleri A.Ş
Sofware Developer
Web Yazılım Geliştirme